Želite da imate akvarijum ali ne znate odakle da počnete?

Akvaristika je jedan od najstarijih hobija, kompleksan i zahtevan ali veoma lep. Hladnovodni akvarijumi su najčešći izbor za početnike i preporučuju se ako do sada niste imali prethodnog iskustva sa akvaristikom. Prednost hladnovodnih akvarijuma je ta što mogu biti mali od 10l pa na više. Kao početnik, ne morate da se džite isključivo malih akvarijuma, na odluku o izgledu novog akvarijuma treba da utiče budzet i vreme koje ste spremni da izdovjite na održavanje.

Voda u akvarijumu treba da bude tvrdja, pH od 6 do 7.5 a temperatura oko 18 °C. U hladnovodne ribice spadaju zlatne ribice i koi šarani. Zlatne ribice su miroljubive i nisu teritorijalne. Za početak je neophodno da akvarijum ima pesak ili šljunak, kamenje za akvarijum, plastične biljke. Mozete dodati UV lampu, drvo za akvarijum i pozadinu koja može biti 3D.

Japanka ili Zlatna ribica je prva riba koju je čovek počeo da gaji. Vodi poreklo od divljeg Carssius auratusa, srebrne ribe iz porodice šarana. Daljom selekcijom je nastala današnja moderna Zlatna ribica kao i svi njeni varijeteti. Razlikuju se po boji, obliku tela i peraja: lepeze (ribe jajolikog tela i podeljenog repnog peraja), teleskope (ribe velikih izbuljenih očiju), orande (kožni nabori na glavi izgledaju kao griva lava) i mnoge druge.

Zlatne ribice su i danas veoma zastupljene u akvaristici, nažalost iz pogrešnih razloga.Većina akvarista ih drži u neadekvatnim uslovima i nisu u prilici da u potpunosti upoznaju japanke u svoj njihovoj lepoti,a radi se o ljubimcima koji uz vas mogu biti duže nego pas ili mačka kada im se pokloni bar malo pažnje. Ne treba ih držati u akvarijumima kuglama. Tolernatne su na loš kvalitet vode, ali im se tako skraćuje životni vek, ako se drže na adekvatan način mogu biti uz vas duže nego pas ili mačka.

Zlatne ribice su svaštojedi sa znatnim procentom biljnih materija u ishrani, ovo je naročito važno za selektovane japanke koje mogu imati problema sa probavom, sklone su zatvoru i problemima sa plivajućim mehurom. Zato postoji hrana hamenjena ovim ribicama. Tako možete kupiti specijalnu hranu za japanke firme Sera, linija proizvoda Goldy i firme Tetra, linija proizvoda Goldfish. Rado prihvataju i bareno povrće kao što je grašak. Apetit japanki je čuven, ove ribice su uvek gladne, imaju brz metabolizam.

Japanski šaran (Koi šaran) je popularan među akvarijumskim ribicama, ali se njegovo držanje u akvarijumima ne preporučuje zbog njegove veličine. Iako nezahtevan za održavanje, japanski šaran zahteva veliki prostor za plivanje i vodu bogatu kiseonikom. Pravilan smeštaj za ovu ribu je baštensko jezerce ili ribnjak gde će se pravilno razvijati i najbolje osećati. Vole meku zemlju, prisustvo drvenih panjeva i korenja, stena i plutajućih biljaka. Ako se gaji u akvarijumu preporučuje se da on ne bude manje zapremine od 300 litara za jednu odraslu jedinku.