Nabavili ste mače i ne znate šta je sve neophodno za dug i srećan život sa ovim inteligentnim i samostalnim ljubimcem. Uz malo truda Vaš dom može postati mali raj za ovo umiljato stvorenje.

Za prve dane mačetu obezbeite hranu,vodu, posudu sa posipom i par igracaka. Potreban im je period adaptacije na nov prostor. Pustite mače da samo istrazuje i navikava se na novo okruženje. Ako se na početku krije ispod namestaja pustite da se samo oslobodi i izadje. Jako brzo će samo traziti da se igra sa Vama.

Pored ljubavi koju ćete pružiti novom članu porodice, macama je za pravilan razvoj potrebna kvalitetna i izbalansirana hrana.Izaberite granule iz široke ponude super premium hrane koja će obezbediti i najprobirljivijim macama kvaltetne proteine iz svežeg mesa, vitamine i minerale. Kao dodatak granulama Vaša maca moze da uživa u sosićima i konzervama široke palete ukusa, od klasične piletine do mesa jelena, prepelice i divlje svinje.

Mačke su velike spavalice, obezbeite im udobnu ležaljku koja ce stajati uvek na istom mestu.

Poznato je da su mace izrazito čiste životinje. Zato je neophodno da se odredi lako dostupan kutak u kom će stajati posuda sa posipom. Ove posude mogu biti otvorenog ili zatvorenog tipa, obično sa filterima koji zadržavaju neprijatne mirise. Posuda sa vodom I hranom ne treba da budu u blizini toaleta.

Izbor posipa je veliki: silikonski, grudvajuci na bazi gline, biorazgradivi drveni posip. Neke mačke su osetljive na jake mirise pa odbijaju koriscenja toaleta ako je posip intenzivnog mirisa. Zato postoje posipi koji su neutralnog mirisa, za mace sa osetljivim njuhom. Posip treba da ima dobru moć upijanja i neutralizacije neprijatnih mirisa koja se dodatno može pojačati dezodoransima za posip. Čiscenje posipa se obavlja svakodnevno, specijalno dizajniranim lopaticama.

Bilo da su kratkodlake Ili dugodlake, mačke treba redovno četkati. Tako se uklanja nečistoca i otpala dlaka i smanjuje nakupljanje klupka dlaka u želucu. Mačke se često ližu i progutaju veće količine dlake. Ovo moze izazvati digestivne smetnje. Da bi olakšlali maci izbacivanje dlaka mozete posaditi malu baštu sa mačjom travom. Takodje, postoje brojne igračke na bazi mačje trave. U ponudi su i paste, sosići,poslastice kao i hrana posebno formulisana da olakša izbacivanje dlaka.

Mačićima je neophodno puno kretanja i igre. Stimulišite macu igračkama koje ih teraju da razvijaju reflekse šunjanja i lova. Kombinujte tunele sa lopticama i igračkama na kanapu. Igračke sa mačjom travom i matabi voćem produžavaju zaiteresovanost mace za igru. Matabi dodatno pomaze uklanjanje zubnog kamenca. Mace obično lepo reaguju na pecaljke, miševe na navijanje i igračke sa perjem.

Zaštite nameštaj od grebanja. Sve mace imaju izražen nagon za grebanjem. Zato je dobra ideja da investirate u dobru grebalicu.Grebalice za mace treba da budu visoke, kako bi maca mogla u potpunosti da se ispruži. Neke grebalice imaju ležaljke na vrhu. Mace vole da se penju i spavaju na visini pa ove grebalice obezbedjuju maci da Vas posmatra sa visine.

Kad maca ne odustaje od grebanja Vašeg nameštaja postoje sprejevi-repelenti koji odbijaju mačke od nepoželjnih objekata. Oni se koriste i da spreče mačore da obeležavaju teritoriju urinom.

Mačke ulaze u prvi ciklus izmedju 6 i 8. meseca starosti. Sa polnim sazrevanjem mužjaci postaju agresivniji, skloniji lutanju i borbi sa drugim mačorima. Teritorijalni su i često uriniranjem obeležavaju delove stana. Ovakvo ponašanje nestaje ili se smanjuje kod kastriranih mačora. Ako se odlučite za kastraciju / sterilizaciju, najbolje je ovo učiniti pre polnog sazrevanja.

Mace mogu i da putuju sa Vama. Nabavite im transporter i osigurajte udoban i siguran put. Ukoliko ne želite da Vaša maca izlazi napolje samostalno, mozete je Vi povesti u šetnju. Postoji veliki izbor ogrlica i povodnika za mace. Potrebno je malo strpljenja da se mačka navikne na ogrlicu nakon čega mozete uživati u zajedničkim šetnjama.