Istorijat

Pored persijske mačke, sijamske mačke su najstarija i najpoznatija rasa. Vode poreklo iz Sijama, što je nekadašnji naziv za Tajland. U ovom području se ime Sijam pominje od 12 veka, a država je dobila naziv Tajland od 1939.godine. Sijamske mačke su u Sijamu poštovane u budističkim hramovima, a posebno je vezuju za sijamskog kralja i članove kraljevske porodice. Sijamska mačka je bila dostupna samo eliti, vladarima i bogatim ljudima, a verovalo se da nakon smrti duša člana kljavske porodice odlazi u sijamsku mačku i ta mačka bi do kraja života ostala u palati sa slugama obasipana luksuzom. U narodnoj biblioteci na Tajlandu postoje spisi u kojima je opisna mačka svetle boje sa tamnim repom, ušima i šapama. To je “Knjiga pesama o mačkama” (napisana između XIV i XVIII veka) gde se naglašava poseban sjaj očiju koji sijamci imaju u mraku. Knjiga kaže da se sijamske mačke smatraju blagom i da će onaj ko ih poseduje biti bogat. Ime sijamske mačke se na izvornom jeziku Tajlanđana prevodi kao “ mesečev dijamant”.Evropljani su se upoznali sa ovom rasom krajem 19. veka kada su stigle u Englesku. Britanski konzul je 1884. godine doneo na poklon svojoj sestri dve sijamske mačke iz Bankoka, koje su zajedno sa svoja tri mačeta bile prikazane na izložbi mačaka u Kristalnoj palati u Londonu. Posle toga počinju da je uzgajaju kao čistokrvnu rasu. Smatra se da sve sijamske mačke u Britaniji vode poreklo od 12 mačaka dovedenih sa Tajlanda.

Izgled

Sijamska mačka je srednje veličine, duguljastog, mišićavog i vitkog tela, prosečne težine od 3-4kg, dok mužjaci mogu težiti do 5kg. Glava joj je klinasta sa uspravnim ušima. Oči su plave, duguljaste poput badema i malo iskošene. Karakteristične je boje, koja se naziva i “seal point”. To je tamno prebojavanje ekstremiteta koje se dešava tek posle rođenja. Sijamski mačići se rađaju beli i tek kasnije, nekoliko nedelja po rođenju, dobijaju karatkteristična tamna obeležja. Noge su dugačke i tanke i daju elegantan izgled rasi.

Karakter

Društvena, inteligenta i razigrana. Ova maca ne voli da ostaje sama, obožava društvo. Jedna je od pričljivijih rasa mačaka, majukanjem će vam dati do znanja šta želi. Zahtevaće vašu pažnju, ljubav i drštvo, nekad će mjaukati dok se igra ili nešto promatra, kao da vam priča šta radi. Imajte to u vidu kad nabavljate sijmaca, ovo je izuzetno vokalna mačka koja ne voli samoću. Ako ste osoba koja nije kod kuće veći deo dana, maca će biti usamljena i tužna. Oni stvaraju jaku vezu sa svojim vlasnikom i traže vreme koje ćete im posvetiti. Kako im ne bi bilo previše dosadno kad ih ostavljate same, nabavite neke od interaktivnih igračaka.

Zbog mogućnosti dresiranja i vezanosti za vlasnika nekad ih zovu i psima među mačkama. Sve šta želite da uradite sa vašim ljubimcem mora biti na dobrovoljnoj bazi, sijamci neće trpeti da ih na silu učite trikovima ili dresirate. Ako ispratite ritam vašeg ljubimca imaćete macu koja lagano šeta na povodniku pored vas. Ako želite da prošetate sa vašim ljubimcem, vežbajte prvo po stanu. Izaberite neki od povodnika sa amom i dozvolite maci da se navikne na nošenje. Birajte toplije dane za šetnju jer su sijamci zimogrožljivi.

Vole da budu u centru pažnje, ali će se uz pravilno vaspitanje odlično slagati sa psima ili mačkama koje žive u istom prostoru. Ako imate želju da držite dve mačke, sijamci su pravi izbor. One obožavaju društvo i često se drže u paru.

Zdravlje, nega i ishrana

Životni vek sijamske mačke je oko 14 godina. Generalno je zdrava rasa, ali postoje nasledna stanja kojima su sklone. Tu je atrofija mrežnjače koja vodi u slepilo, ukrštene oči (strabizam) i nistagmus (titranje očiju). U kasnom životnom dobu postoji veća sklonost ka razvoju tumora ( posebno tumori mlečnih žlezda). Zato je bitno voditi macu na redovne kontrole kod veterinara i poštovati protokol redovne vakcinacije.

Dlaka je kratka i laka za održavanje uz redovno četkanje. Povremeno pređite krzno ljubimca rukavicom ili četkom kako bi odstranili mrtvu dlaku. Sijamci nemaju podlaku i ne linjaju se preterano. Zato im je potrebno obezbediti topli dom. Ne podnose niske temperature i rado će naći svoje mesto pored radijatora. Stavite ležaljku negde u blizini toplotnog izvora i maca će rado provoditi sate dremajući u njoj. Postoje i ležaljke koje se kače na radijator i kogu postati omiljeno mesto za popodnevnu dremku.

Povedite računa o ishrani vašeg ljubimca. Ova maca elegantnog izgleda teško nosi višak kilograma koji opterećuje njene tanane noge. Nisu probirljive pa je samo važno da birate kvalitetniju hranu, koja ne sadrži veštačke boje, konzervanse i aditive. Obratite pažnju na izvor i količinu proteina, mace su mesojedi i kvalitetna hrana će u sastavu na prvom mestu imati neko meso. U odabiru hrane može pomoći tekst kratak vodič o hrani za mace. Vaćno je da hrana bude primerena uzrastu, tj. namenjena mačićima, odraslim jedinkama ili seniorima. Ne zaboravite da dajete maci propisanu dnevnu količinu hrane kako bi izbegli gojaznost i obezbedite joj uvek svežu vodu. Sijamske mace vole često i po malo da grickaju hranu, samo je važno da joj ne dozvolite da pretera.

Sijamske mačke su aktivne i društvene, tražiće da se igrate sa njima. Upotpunite zajedničko vreme igračkicama namenjenim macama: loptice, pecaljke, tuneli… a nekad samo zgužvani papirić može izazvati oduševljenje.

Odgoj

Mačke postaju polno zrele do 6.meseca, a graviditet traje od 63 do 69 dana. Obično sijamke okote 5-6 mačića svetlog krzna. Mačići treba da ostanu sa majkom do 12 nedelje života. Većina mačića će prestati da sisa između 8-10. nedelje. Vreme provedeno sa majkom je bitno ne samo zbog ishrane već i zbog socijalizacije. Majka će učiti mače o svetu i ako ga odvojite ranije imaćete nesigurno mače, sklono agresivnom ponašanju.

Birajte odgovorne odgajivače koji drže mačke u adekvatnim uslovima, pružaju im kvalitetnu ishranu i odgovarajuću negu. Pravi odgajivači vole svoje mačke i ne gledaju isključivo profit, već im je bitno da kupite dobro odnegovanog i zdravog ljubimca.

Svakako vam želimo puno sreće i lepih trenutaka sa novim ljubimcem!