Jedno od čestih pitanja sa kojim se susrećemo u ambulanti je koliko je moja maca stara? Ovo pitanje je aktuelno pogotovo ako je maca udomljena sa ulice ili iz azila i nema podataka o njenom rodjenju.

Mačke su dugovečne životinje, prosečan životni vek kućne mace je od 12 do 18 godina. Postoje podaci o mačkama koje žive 30 godina, a najstarija mačka na svetu je imala neverovatnih 38 godina i tri dana. Mace koje žive na ulici imaju znatno kraći životni vek jer su izloženije bolestima, nedostatku hrane i lišene su adekvatne nege.

Metode koje se koriste ne mogu 100% precizno da odrede starost mačke,već su smernice za okvirno određivanje starosti. U ovome nam mogu pomoći stanje zuba, desni, krzna, očiju i kandzi. Međutim, izgled zubala i krzna mnogo zavisi od uslova u kojima je mačka živela, pa se možemo prevariti da je mačka mnogo mlađa ili starija nego što jeste.

Najpouzdaniji parametar je zubalo mačke, pogotovo ako se radi o mladoj maci.

Na rođenju mačići nemaju zube. U 2. nedelji se pojavljuju mlečni sekutići, između 3. i 4. nedelje izbijaju mlečni očnjaci, od 4. do 6. nedelje mlečni predkutnjaci da bi sa 8 nedelja mače imalo sve mlečne zube.

Zamena mlečnih zuba sa stalnim zubima počinje izmedju 3. i 4. meseca tako što se prvo menjaju sekutići, očnjaci, pretkutnjaci pa kutnjaci. Do 7. meseca starosti mače je zamenilo sve mlečne zube a svi stalni zubi su izrasli.

U prvoj godini života su zubi čisto beli bez ikakvih naslaga. Prve naslage počinju da se stvaraju u drugoj godini života i polako zubi počinju da dobijaju žutu boju. Kako maca stari, ovo postaje sve izraženije. Od 10.godine života zubi su jako potrošeni i počinju da ispadaju.

Telo i krzno nam okvirno govore da li je mačka mladja ili spada u kategoriju seniora, tj. preko 10 godina starosti. Kod starijih mačaka krzno počinje da gubi sjaj i čvrstinu i izgleda pomalo neuredno. Tonus mišića počinje da opada. Posle 7. godine se može javiti artritis. Kod crnih mačaka se mogu uočiti sede dlake ali ovo nije znak da je mačka starija jer se sede mogu javiti i kod mladjih maca. Punu veličinu većina mačaka dostiže sa godinu dana,tada izgledaju mršavo i mladoliko. Na težini dobijaju tek kasnije. Neke veće rase mačaka rastu čak do 4.godine. Ponašanje mace se menja starenjem, mlade mace su raspoloženije za igru i aktivnije, dok se starije mace smiruju i spavaju duže.

Kod maca srednjih godina kandze postaju suvlje a jastučići čvršći. Kod seniora se javljaju zadebljanja i pukotine na jastučićima.

Preračunavanje mačjih godina u ljudske

Kada poredimo starost mačke i čoveka ne možemo izvući linearno poređenje jer mace rastu promenjivim intenzitetom. U prve dve godine života je njihov razvoj ubrzan. Sa 6 meseci se izjednačavaju sa detetom od 10 godina dok je sa godinu dana maca kao tinejdžer od 15 godina, a sa dve se računa kao čovek od 24 godine.

Tada se smatra da je mačka odrasla i poređenje sa ljudskim godinama postaje linearno. Od tada, svaka mačja godina se računa kao 4-5 ljudskih.

Koliko će moja maca živeti?

Na dužinu života mace utiču brojni faktori. Ono šta Vi kao vlasnik mace možete da uradite je da maci obezbedite što bolje uslove. Redovan odlazak veterinaru, vakcinisanje i zaštita od parazita su neophodni za kvalitetan i dug život mace. Takođe, zdrava ishrana i redovna aktivnost povećavaju kvalitet života. Mace koje jedu visokokvalitetnu hranu i održavaju formu imaju odličnu osnovu za dugovečnost. Seniore, mace starije od 10 godina, hranite sa posebno formulisanom hranom za ovu starosnu kategoriju. Ova hrana sprečava gojaznost i neke zdravstvene tegobe kao što je stvaranje kamenja u mokraćnim putevima. Mace u godinama se manje kreću, pa im je potrebno manje energije. Dodatno je ova specijalna hrana formulisana tako da se lakše žvaće.