Nabavili ste štene i ne znate odakle da počnete sa pitanjima! Koja je hrana najbolja, koje igračke da kupim, kada treba otići prvi put kod veterinara i ono često pitanje: kada i koliko smem da kupam štene? U većini slučajeva u ambulanti nailazimo na pogrešna uverenja vlasnika, a najčešće je da se psi ne smeju kupati u prvim mesecima. Ovaj tekst će vam otkloniti sve nedoumice i razrešiti dileme vezane za kupanje štenaca.
Koža je najveći organ koji štiti štene od spoljnih uticaja, učestvuje u regulaciji temperature tela, sintezi vitamina D, u koži se nalaze receptori za dodir, pritisak, toplo, hladno i bol. U koži se nalaze lojne žlezde koje luče masnoću koja premazuje i štiti kožu od spoljnih uticaja, daje joj gipkost, sjaj i štiti dlaku od viška vlage. Ovaj sloj se sastoji od holesterola i masnih kiselina, zbog čega se u preparatima za kožu uvek nalaze kvalitetne masti i ulja.
Psi se ne kupaju često kao ljudi. Ovo je bitno naglasiti! Dlačni pokrivač pasa se sam čisti prirodnim mehanizminima. Čestice prljavštine spontano sa kože, preko dlake padaju na pod u čemu im upravo pomaže masni sloj kože. Naravno, kad se štene uprlja u blatu ili uvalja u sadržaj neprijatnog mirisa kupanje je neophodno. Nekad će samo mlaka voda uraditi posao. Mlakom vodom možete bez brige kupati štene koliko kod je često potrebno. U situacijama kada voda ne može da ukloni prljavštinu i neprijatne mirise koristite šampone, balzame i kreme za hranjenje dlake namenjene psima. Pravilo je da se oni mogu bezbedno koristiti jednom mesečno, najviše dva puta ako je baš neophodno. Na ovaj način čuvate zaštitni sloj masnoće i prirodnu odbranu kože. Ako bi koristili preparate češće dovodite psa u opasnost od razvijanja kožnih bolesti.
Došli ste sa novim ljubimcem u dom i kada prestane početno uzbuđenje počinjete da osećate miris koje je štene donelo sa sobom, miris odgajivačnice i drugih pasa. Najčešća je zabluda da ne smete da okupate štene. Bez brige, ako je vaš ljubimac stariji od 6 nedelja ( idealno je da ima minimum 8 nedelja), možete ga prvi put okupati nekim od šampona za štence. Šamponi za štence imaju tačno prilagođen pH, blagi su, ne sadrže supstance koje iritiraju kožu. Kupanje štenaca mlađih od 4 nedelje se izbegava jer ovako mali štenci teško regulišu telesnu temperaturu i mogu se previše rashladiti kupanjem. Ako je štene bolesno, ima dijareju, povraća može vam se činiti da je kupanje poželjno. U situacijama kad je tako malom štenetu zdravlje narušeno, kupanje može samo pogoršati njegovo stanje.
Kako bi prvo kupanje prošlo sa što manje trauma i stresa možete se voditi pravilima: